2023/2024 навчальний рік

2 квітня - Міжнародний день дитячої книги
/Files/images/2 квітня - Міжнародний день дитячої книги.jpg

Щороку 2 квітня у світі відзначають Міжнародний день дитячої книги.
Це свято було започатковане в 1967 році рішенням Міжнародної ради з питань дитячої книги. Дата 2 квітня було обрана не випадково: цього дня народився відомий казкар з Данії - Ганс Крістіан Андерсен, творами якого захоплюються читачі в усьому світі.
Дитячі книги не тільки розважають, а й допомагають дітям формувати характер, естетично розвиватися, вчать їх висловлювати думки, почуття; вчать знаходити спільну мову з оточуючими; любити близьких та поважати старших. Дитячі книги відкривають перед читачами цілий світ, а їх герої дарують можливість переживати пригоди, проходити випробування, вчать бути добрими, справедливими, сильними та кмітливими.
Саме книга навчає рідної мови, любові до рідної України, поваги до інших народів, розвиває інтерес до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. А найголовніше - доносить красу та силу слова.
Світ змінюється на краще, коли ми читаємо.

З нагоди відзначення Міжнародного дня дитячої книги завідувачем бібліотеки Канівець Я.А. та класним керівником 1 класу Найденко Оленою Миколаївною було проведено цікаву зустріч з наймолодшими читачами. Під час зустрічі Канівець Я.А. коротко зупинилася на історії свята; розповіла учням про те, якими бувають дитячі книги; яке значення вони мають для дітей.
/Files/images/день книги 1 клас.jpg
Учні із задоволенням поділилися своїми вподобаннями, розказали про улюблені книги та їх героїв. Наприкінці завідувач бібліотеки запросила учнів стати читачами бібліотеки ліцею та відвідувати її не тільки для того, щоб взяти книгу додому, а й для того, щоб читати разом в читальному залі.
/Files/images/день книги 1.jpg /Files/images/день книги 2.jpg /Files/images/день книги 3.jpg

До Міжнародного дня дитячої книги з учнями 5 класу завідувачем бібліотекою Канівець Я.А. було проведено онлайн-зустріч, під час якої вона звернула увагу дітей на твори українських та зарубіжних письменників, які варто прочитати. Учні активно обговорили свої улюблені книги; поділилися враженнями щодо тих творів, які вони прочитали останнім часом; порозмірковували над тим, що саме приносить в життя людини книга, чого вчить, на що надихає.
/Files/images/день книги 5 клас 0.jpg /Files/images/день книги 5 клас 1.jpg /Files/images/день книги 5 клас.jpg

21 березня - Всесвітній день поезії

/Files/images/21 березня - Всесвітній день поезії (1).jpg
«Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі»
Л. Костенко

Якщо й справді першим було слово, то було це слово поетичним. Адже без поезії життя буде сірим, тьмяним, нецікавим…
Часто можна почути, що поезія – це згущення емоцій, думок та почуттів.
Згідно резолюції 30-ї сесії ЮНЕСКО, яка проходила в 1999 році в Парижі, було прийнято рішення щорічно відзначати 21 березня Всесвітній день поезії (World Poetry Day).
Поезія – це геніальне досягнення людства. Вона може спонукати до дій, об'єднувати людей. Віршовані рядки можуть передати на будь-якій мові всі емоції людини: чи то романтичні, чи то трагічні, чи то філософські. Поезія дає наснагу створювати щось нове, розширює світосприйняття, наповнює мову новими словами, надихає на цікаві починання.
Якщо говорити про загальнонаціональний поетичний різновид України, то - це думи (віршовані поеми), які виконували їх, як правило, під супровід бандури або кобзи.
В українському календарі Всесвітній день поезії вперше з’явилося у 2004 році і відзначають його на державному рівні.

Цікаві відомості про поезію:

- Найдавніші вірші з'явилися у ХХІІІ ст до н.е. Їхній автор - аккадська принцеса і жриця Ен-Хеду-Ана. Вона писала про богів.
- Перші словники рим з’явилися ще в Середньовіччі.
- Одну поезію можна було прочитати 2 848 способами. Поезію-паліндром, створила китайська поетеса Су Хуей у ІV ст. Поезія представляла квадрат з ієрогліфів розміром 29×29. Цю поему можна прочитати, переходячи квадратом вправо або вліво, по горизонталі, вертикалі і навіть діагоналі.
- Твори Вільяма Шекспіра користуються найбільшим попитом та популярністю у світі. Десята частина оксфордського цитатника має рядки його сонетів, комедій і трагедій. За цитуванням перевершує Шекспіра лише Біблія.
- Білі вірші (без рими) були головними творами античності.
- Ознакою поетичної музи був Пегас (ІІІ ст. до нашої ери). Давній грецький міф розказує про крилатого коня, який доставляв громи і блискавки Зевсу. «Він летів над горою Гелікон, там жили міфічні музи — вони були покровительками мистецтв, Пегас вдарив по землі копитом. Саме в тому місці з’явилося джерельце, з якого стали черпати натхнення поети».
- Першим видатним ренесансним українським поетом вважають Павла Русина з Кросна (народився близько 1470 р., а помер 1517 р.). Однак першим з українців, хто почав писати латиномовні вірші, був Юрій Дрогобич (книга «Прогностичне судження…», 1483 рік).
- Першим теоретиком віршового українського мистецтва є Мелетій Смотрицький (1577 - 1633). Думки про науку поезію він виклав у своїй знаменитій «Граматиці слов’янській», яка вперше вийшла в Ев’є 1619 року.
- Перша друкована Антологія української поезії вийшла в Почаєві 1790 року – це був звід духовних віршів і пісень, що складався з чотирьох частин і містив у собі вірші, присвячені Богу, Богородиці, святим та іконам. Збірник містив 247 творів і називався «Богогласник». У XIX ст. книжка багато разів перевидавалася.
- Перші українські поетеси. Найдавнішими українськими поетесами, імена яких відомі й про яких збереглися документальні свідчення, – інокиня Анисія Парфенівна і Анна Любовичівна, жили, очевидно, в кінці XVII – на поч. XVIII ст. і залишили акровірші, де вписано їхні імена.
- Першими українськими поетесами ХІХ ст. вважають Марту Писаревську (1799-1874) і Олександру Псьол (1817-1887). Творів обох поетес збереглося зовсім мало. М. Писаревська за життя надрукувала лише один вірш «Петраркина пісня» (переспів із Петрарки – «Сніп», 1841), хоч написала значно більше. О. Псьол почала писати під впливом Т. Шевченка, її поетичний цикл «Три сльози дівочі» був відгуком на арешт кириломефодіївців, зокрема Т. Шевченка.
- В Івана Франка (1856 - 1916) була оригінальна, ні на що не схожа манера написання віршів. Коли в нього виникала ідея, перш ніж записати свій витвір на папір, Іван Якович ходив довго кімнатою, шукав ритм, мугикав мелодію, а лише потім підбирав, наспівуючи, слова. І лише коли віршовані рядки та мелодія поєднувалися у гармонійну цілісність, поет переносив усе на папір.
- Друга збірка поезій Миколи Вінграновського (1936-2004) «Сто поезій» завдяки старанням цензури вміщувала 99 віршів.

Поезія - це струни відчуттів,
Це музика Вселенської любові,
Поезія - це скарб усіх віків,
Це діамант величиною в слово!

Ігор Федчишин



10 березня - День Державного Гімну України
/Files/images/День Державного гімну.jpg

10 березня українці святкують День Державного Гімну України, одного з головних символів держави.
У 2024 році виповнюється 158 років з дня його першого публічного виконання.
10 березня було обране як дата Дня Державного Гімну через те, що саме в цей день в 1865 році в Перемишлі (Польща) на Шевченкових роковинах вперше прозвучав твір композитора Михайла Вербицького на слова поета Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Ця пісня була національним гімном за часів УНР (Українська Народна Республіка) та ЗУНР (Західноукраїнська Народна Республіка).
Оригінал тексту та музики гімну, які написані рукою авторів, сьогодні зберігаються в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові.
У часи Радянського Союзу поета Павла Чубинського було вислано «за шкідливий вплив на розум простолюду».
Музику Гімну Верховна Рада України затвердила 15 січня 1992 року, а текст – 06 березня 2003 року. Тоді виправили рядок «Ще не вмерла Україна» на «Ще не вмерла України».
Відзначення цього дня затверджене Кабінетом Міністрів України 7 грудня 2021 року.
Гімн України єднає серця українців, де б вони не були!



09 березня - 210 років від дня народження
Тараса Григоровича Шевченка
/Files/images/Тарас Шевченко.jpg
09 березня (25 лютого) 1814 року -
10 березня (26 лютого) 1861 року

9 березня 2024 року минає 210 років від дня народження Т.Г. Шевченка, видатного українського поета, художника, громадського діяча, перекладача, автор «Кобзаря», вклад якого в українську літературу колосальний.
Тарас Шевченко народився у важкий час для українців, які були закріпачені указом Катерини ІІ та не мали незалежної держави. Все своє життя поет вірив у те, що його земляки об’єднаються та здобудуть свободу.
Шевченка назвали Кобзарем, тобто хранителем народної пам’яті.

Цікаві факти про Тараса Шевченка

Тарас Шевченко прожив всього 47 років, з них 34 у неволі. У 1838 році за викуп Тараса із кріпацтва меценати віддали 2500 рублів. Ця сума на сьогодні склала б 40 тисяч доларів.
- Великою Тарасовою мрією було викупити з кріпацтва своїх братів і сестер. На жаль, у нього це не вийшло.
- Перший «Кобзар», який вийшов у 1840 році накладом 1000 примірників, розкупили за 2 тижні. Багато дворян вивчали українську мову, щоб читати його поезію.
- У 1861 році поет видав за власні кошти перший в Україні «Буквар».
- За життя митець називав Кобзарем Івана Котляревського, якого дуже поважав за спроби відновити національну літературу в умовах бездержавності.
- Тарас Шевченко був надзвичайно талановитим художником. Він створив понад 1300 картин: переважно малював українські народні сюжети і селянський побут; створював ілюстрації до власних творів, любив малювати автопортрети. До нашого часу збереглися більше 800 картин митця.
- Вірш «Мені 13 минало» присвячений його першому коханню – Оксані Коваленко, з якою він ріс в одному селі.
- Після смерті Шевченка в народі була поширена легенда, що Кобзар не помер, і що він визволить українців з кріпацтва.
- Патріотичні твори Т. Шевченка були заборонені в Російській імперії, а сам поет зазнав переслідувань і заслання через свої переконання.
- Поезію Тараса Шевченка перекладено більш ніж 100 мовами світу. Серед них - японська, корейська, арабська і міжнародна мова есперанто. Найбільше перекладів було здійснено німецькою, польською, англійською мовами. Видано понад 8 мільйонів копій «Кобзаря».
- У 1975 році один із 300 кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.

До 210-річчя від дня народження Т. Шевченка завідувачем бібліотеки Канівець Я.А. було проведено загальношкільний бібліотечний конкурс читців творів Кобзаря.
Учні 1 - 11 класів читали вірші та уривки з поем митця.
До визначення переможців конкурсу серед учнів 1 - 5 класів та 6 - 11 класів долучилися всі педагогічні працівники ліцею.

/Files/images/До 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка.jpg

Серед учнів 1 - 5 класів за результатами голосування переможцями стали 2 учня:

Супрун Тихон, учень 3 класу.
Дідиченко Влада, учениця 5 класу.
/Files/images/Диплом Супрун Тихон.png /Files/images/Диплом Дідиченко Влада.png

Серед учнів 6 - 11 класів переможець

Аверченко Вікторія, учениця 9 класу.

Номінація "Глядацькі симпатії"
Набока Даша, учениця 7 класу.

/Files/images/Диплом Аверченко Вікторія.png /Files/images/Диплом-1 Набока Даша.jpg


КЗ " Бірківський ліцей" До 210 річчя від дня народження Т Шевченка. 2024 рік.



21 лютого - Міжародний день рідної мови

/Files/images/День рідної мови.jpeg

Це свято є особливим для усіх нас, адже українська мова є найціннішим багатовіковим надбанням, душею нашого народу, показником його волі, незламності і сили духу.
Протягом століть нашу мову намагалися знищити, проте вона існує й існуватиме. Сьогодні наша велична і милозвучна мова гордо лунає з вуст мільйонів людей: нею розмовляють, навчаються, співають, складають вірші та пишуть прозу. В таких складних для України умовах нашою мовою заговорили світові політики й громадські діячі.
Мова – це не лише про спілкування, мова – це національний код. Саме за допомогою рідної мови ми ідентифікуємо себе в усьому світі як нація.
Тож кожен українець має любити, берегти, шанувати нашу мову, гідно відстоюючи право на її існування.

КЗ" Бірківський ліцей" Міжнародний день рідної мови. 2024 рік


22 січня - День Соборності України
/Files/images/День Соборності.JPG

День Соборності України - Свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року. Відзначається щорічно 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, яке відбулося в 1919 році.
Понад 100 років тому відбулося велике об’єднання українських земель в самостійну державу. Цей день нагадує, що ми - єдині!

Бібілотекарем ліцею Канівець Я.А. разом з класними керівниками Ляскало Л.П. та Давиденко І.Б. було проведено онлайн-уроки для учнів 5 та 7 класів, під час яких вона розповіла про історію свята, про традиції з нагоди його відзначення.
Учні 5 класу продемонстрували свої малюнки, які вони намалювали до Дня Соборності, відповіли на питання вікторини, пригадали українські прислівя.
Учні 7 класу також активно взяли участь у вікторині. Показали свої занння щодо історії нашої держави.

/Files/images/5 клас 1.png /Files/images/5 клас 2.png /Files/images/5 клас 6.jpg /Files/images/5 клас 7.jpg /Files/images/5 клас 8.jpg/Files/images/7 клас 1.jpg
/Files/images/7 клас 2.jpg /Files/images/7 клас 3.jpg

Сьогодні Україна переживає важкі випробування і поняття «соборність» та «неділимість» набули ще більшого значення, загострилось їх розуміння. Соборність - це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності наших земель, а сила нації – в єдності людей.
Пам’ятаймо про захисників України, які зараз боронять нашу країну і віддають за неї свої життя! Віра, мужність, оптимізм, мудрість і відчуття єдиної родини у соборній Україні нехай дають нам надію на перемогу!

Малюнки учнів 5 класу до Дня Соборності України
/Files/images/Давиденко Д..jpg /Files/images/Головіна С..jpg /Files/images/Набок Х..jpg /Files/images/Данилич Л..jpg /Files/images/Герасименко П..jpg /Files/images/Давиденко А..jpg /Files/images/Харіна З..jpg /Files/images/Дідиченко Влада.jpg



04 січня - Всесвітній день абетки Брайля

/Files/images/Абетка 1.JPG/Files/images/Абетка 2.JPG
/Files/images/Абетка 3.JPG /Files/images/Абетка 4.JPG /Files/images/Абетка 5.JPG /Files/images/Абетка 6.JPG /Files/images/Абетка 7.JPG /Files/images/Абетка 8.JPG /Files/images/Абетка 9.JPG



Всеукраїнська акція «Національний тиждень читання»
/Files/images/тиждень читання.jpg

За ініціативи Державної установи «Український інститут книги» з 04 до 10 грудня 2023 року було проведено Всеукраїнську інформаційно-просвітницьку тематичну акцію «Національний тиждень читання» під гаслом «Бути своїми», мета якої - консолідувати українське суспільство навколо читання як тренду.

Дитяча література як частина загальної літератури є мистецтвом слова. Її особливості визначаються освітньо-виховними завданнями і віком читачів. Основна відмінна її риса – органічне злиття мистецтва з вимогами педагогіки.
Дитяча література як складова частина літератури маєсвої особливості: відповідає рівневі знань, життєвому досвіду, психологічному розвиткові дитини, орієнтується на певне тематичне коло, жанрові характеристики та поліграфічне оформлення.
Література для дітей – література, написана письменниками для дітей різного віку і цікава й зрозуміла певним дитячим віковим категоріям. Книга в житті дітей відіграє набагато більшу роль, ніж у дорослих.
Твори різних часів сприймаються різними за віком читачами, а сучасна дитина, на відміну від попередніх поколінь, знаходиться в центрі суспільного життя завдяки впливу батьків, освітньої системи, мас-медіа та інших факторів.
Завідуюча бібліотекою ліцею Канівець Я.А. розкрила основні моменти, на які потрібно звернути увагу при виборі літератури для дитини та якими творами варто зацікавитися.
Короткий опис книг для дітей, які вчать їх виховувати у собі позитивні якості, та дитячих українських періодичних видань, які привернуть увагу дитини своїм наповненням та оформленням, допоможуть у виборі літератури та залученні здобувачів освіти до спільноти читачів. А батьки зможуть обрати найцікавіші варіанти читання для проведення спільного часу зі своїми дітьми.

/Files/images/діти з книгою.jpg
Особливості дитячої літератури

Долучайтеся до спільноти читачів!


25 листопада - День памяті жертв голодоморів

/Files/images/день памяті жертв голодморів.jpg

Щорічно в четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932 – 1933 років і масових штучних голодів 1921 – 1923 і 1946 –1947 років.

/Files/images/голодомор виставка.jpg

З метою вшанування мільйонів українських селян, які стали жертвами небаченого в історії людства голодомору в бібліотеці ліцею розміщено виставку «Пам’яті жертв Голодоморів», що розповідає дітям про трагічну сторінку української історії.

Підростаюче покоління повинно знати та пам’ятати про найстрашнішу добу в історії України.
Для учнів 5 класу було проведено бібліотечний «Урок пам’яті про Голодомор», адже це частина нашого минулого, яку ми повинні знати. Урок мав на меті налаштувати п’ятикласників на роздуми про те, як правильно жити, як розрізняти добро від зла, як не піддаватися останньому та зосередити увагу учнів на людяності й підтримці тих, хто опинився в скруті, особливо в такий важкий для нашої країни час.
В кінці заходу учні запалили свічки для вшанування пам'яті жертв геноциду.

/Files/images/бібл.урок 5 клас.jpg /Files/images/бібл.урок 5 клас2.jpg /Files/images/бібл.урок 5 клас1.jpg


18 вересня – Міжнародний день читання електронних книг

/Files/images/е-книга.jpg Сучасні технології потрапили в абсолютно всі сфери існування людини – від побуту до науки. В останні роки у вільному доступі можна знайти безліч електронних книг.
Багато читачів стверджують, що електронні видання скоро повністю витіснять друковані книги з ринку, але навряд чи це станеться. Дійсно, електронна книга довзоляє читанню залишатися у тренді, йти «в ногу» з прогресом, але аж ніяк не замінює традиційну книгу: вона є ще одним варіантом розповсюдження та використання інформації.
Зважаючи на новизну та популярність такого інформаційного ресурсу, як електронна книга, сьогодні 18 вересня відзначається Міжнародний день читання електронних книг.

Цікаві факти про електронні книги

1. Коментар до Нового Заповіту Макартура є найдовшою окремою електронною книгою, що еквівалентна 13 080 друкованим сторінкам.
2.Художня література є найбільш продаваним жанром електронних книг.
3. Щомісяця близько 56 000 електронних книг видаються самостійно і випускаються для читачів.

День читання електронних книг – це не просто святкування цифрового читання. Це визнання того, як сучасні технології видозмінили стосунки читачів з літературою.

Приємного читання!

КЗ "Бірківський ліцей" 18 вересня День читання електронних книг

Електронні бібліотеки – безкоштовно

https://sites.google.com/site/openbookclassic/ - безкоштовна електронна українська бібліотека

http://poetyka.uazone.net – поетична бібліотека українською мовою

http://www.nbuv.gov.ua - Національної бібліотеки України імені Вернадського – найбільша в Україні база даних наукової літератури.

Онлайн бібліотека java книг українською мовою – зібрана на сайті у форматах: jar,jad,txt,fb2,epub,doc, зручних для читання на мобільних пристроях (мобільних телефонах, смартфонах, кпк, планшетах, MP3-плеєрах, букрідерах).

Книги українською мовою– бібліотека книг українською мовою у форматі doc.

2022/2023 навчальний рік

До 209-ої річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка тематична виставка однієї книги «Звертаймось знов і знов до «Кобзаря»…»

До Дня української мови та писемності

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек
«В НАС ЄДИНА МЕТА – УКРАЇНА СВЯТА,НЕЗДОЛАННА НІКИМ І НІКОЛИ»

/Files/images/день рідної мови.jpg

Пам'яті Героїв Небесної Сотні

Тематична виставка
"Сто крилатих героїв у небо злетіли..."
Ніхто із вас вмирати не хотів
Хай вічна пам'ять лишиться із вами...

/Files/images/виставка небесна сотня.jpg /Files/images/виставка небесна сотня 2.jpg

Тематична виставка
до Всеукраїнської акції "16 днів проти насильства" з 25 листопада по 10 грудня

/Files/images/мал 10.png

Голодомор 1933...

Тематична виставка
"І пам'яті свіча не згасне"

/Files/images/голодомор бібліотека.jpg

День української писемності та мови

/Files/images/бібліотека 2 фото.jpg /Files/images/бібліотека1 фото.jpg

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

/Files/images/бібліотека 1.JPG
/Files/images/бібліотека 2.JPG /Files/images/бібліотека 3.JPG /Files/images/бібліотека 4.JPG /Files/images/бібліотека 5.JPG /Files/images/бібліотека 6.JPG /Files/images/бібліотека 7.JPG /Files/images/бібліотека 8.JPG /Files/images/бібліотека 9.JPG /Files/images/бібліотека 10.JPG /Files/images/бібліотека 11.JPG /Files/images/бібліотека 12.JPG

2020 / 2021 навчальний рік

Бібліотечні виставки

«Коштовний скарб народу» (бібліотечна виставка)
та конкурс малюнків учнів 5 класу до дня української писемності та мови
/Files/images/Виставка 2020.jpg

/Files/images/малюнок 2020.jpg /Files/images/малюнок 20201.jpg

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек

"Шкільна бібліотека та екологічна просвіта учнів"
/Files/images/місячник2020_1.jpg /Files/images/місячник2020_2.jpg /Files/images/місячник2020_3.jpg /Files/images/місячник2020_4.jpg /Files/images/місячник2020_5.jpg /Files/images/місячник2020_6.jpg /Files/images/місячник2020_7.jpg /Files/images/місячник2020_8.jpg /Files/images/місячник2020_9.jpg /Files/images/місячник2020_10.jpg

Бібліотечні заходи

/Files/images/Місячник 2019_6.jpg

/Files/images/Місячник 2019_7.jpg

/Files/images/Місячник 2019_8.jpg

/Files/images/Місячник 2019_10.jpg

Бібліотека

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000002.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000003.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000004.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000005.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000006.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000007.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000008.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000009.jpg

/Files/images/Шкільна бібліотека 2018_0000010.jpg

«Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»

До Всеукраїнського дня шкільних бібліотек

Увага! Акція!

Запрошуємо всіх небайдужих шанувальників книги взяти участь у акції: "Подаруй бібліотеці дитячу книгу".
Придбай або вибери зі своєї полиці і передай в шкільну бібліотеку книгу!

/Files/images/bblotekar/Безымянный.png

Кiлькiсть переглядiв: 1934

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.